קלאסיפייר של IDPA

מה זה בכלל קלאסיפייר?

Classifier  הוא מבחן סיווג רמה. פרטי המבחן ידועים מראש והם אחידים בכל מועדוני IDPA בעולם.

למה לנו כל העניין?

הקלאסיפייר מיועד לבדוק מימדים שונים ביכולת הירי. ירי סטאטי, ריבוי מטרות, יד חלשה, יד חזקה, תנועה קדימה, תנועה אחורה, החלפת מחסניות, ירי מאחורי מחסות, תנועה בין מחסות. אם זוהי הפעם הראשונה שלך – אפשר ללמוד ממנה על היכולות האישיות ולהשתמש בכלי הזה כדי לעקוב אחר השיפורים, ולגלות נקודות הדורשות חיזוק.

איך זה עובד?

במבחן הקלאסיפייר שלש מטרות, שלשה מחסות ויורה אחד כל פעם. בתום התרגילים מחושב ניקוד כולל בהתאם לכללי IDPA. על פי התוצאה  וחטיבת האקדח  מדורגים היורים בהתאם  לסולם כללי, ללא תלות בתוצאות של יורים אחרים שהשתתפו איתם בקלאסיפייר. (אם אתם מגרדים ראשכם בתמיהה מה אלה החטיבות – הסבר מפורט כאן)

איך הולך הניקוד

הנה הטבלה

clip_image002

נאמר לצורך הדוגמה שיריתם בגלוק 19, והתוצאה הסופית של הזמן והנקודות היא 145 שניות. ברכותי ! תתקשרו הביתה לספר שאתם SharpShooter. אם הגעתם לאותו זמן בדיוק עם גלוק 17, ובכן – אתם במקום אחד פחות MarksMan.

זה לא נשמע הוגן

זה כן. גלוק 17 שייך לחטיבת SSP, אחיו הצעיר גלוק 19 הוא בחטיבת CCP. הפער בזמן הנדרש מבטא את ההבדלים בין האקדחים ומיועד ליצור אחידות בין החטיבות.

מה כולל המבחן?

הקלאסיפייר מחולק לשלשה פרקים. כל אחד מהם נקרא STAGE.  כל פרק מחולק לתרגילים, הנקראים STRING.  בכל פרק יורים עשרים וארבעה כדורים  ובסה"כ שבעים ושניים.

למה כל כך הרבה ? זה נשמע נורא מסובך!

זה קצת מסובך, נכון.  כדי להיות מוכנים המשיכו לקרוא עד הסוף. ולא לדאוג, ה Safety Officer שמלווים אתכם יזכירו לכם בכל פעם מה עליכם לעשות.


כמה דברים שחשוב לדעת

  • הקלאסיפייר מתוכנן כך שיתאים להגבלות על תכולת המחסנית בחטיבות השונות, ותרגיל ללא חובת החלפת מחסנית אינו דורש יותר מששה כדורים.
  • אין חובת הסלקה.
  • חובה להשתמש בציוד מתאים על פי כללי IDPA
  • בתרגילים נדרשת החלפת מחסנית אחת לכל היותר, כך שמספיקה מחסנית רזרבית אחת. עם זאת, מומלץ להביא לפחות שתיים כדי לא להיזקק לטעינות מרובות שיאטו את זרימת התרגילים לכל המשתתפים.
  • יש לירות את מספר הכדורים המדויק בכל שלב. הוספה תגרור ניקוד עונשי ( PE) והתוצאה הטובה ביותר על המטרה לא תחשב.
  • בכל התרגילים מצב הפתיחה הוא כדור בקנה, אקדח בנרתיק.  (למעט ירי ביד החלשה, ראו בפירוט).

סידור המטרות והמחסות בקלאסיפייר.

classmap

תיאור מפורט של כל השלבים

הקלאסיפייר מחולק לשלשה פרקים. כל אחד מהם נקרא STAGE.  כל פרק מחולק לתרגילים, הנקראים STRING.  בכל פרק יורים עשרים וארבעה כדורים  ובסה"כ שבעים ושניים.

פרק א'

הירי כאן מבוצע מהקו הקרוב, 6.4 מטר (7 יארד).

תרגילתיאורכדורים
1היורה יטען ששה כדורים בדיוק למחסנית, ידרוך ויחזיר לנרתיק ישלוף ויירה בכל מטרה שני כדורים לגוף. יחליף מחסנית ממצב "צינה נעולה" וירה שני כדורים בכל מטרה לשטח הראש.(הערה – ניתן להפיל את המחסנית לארץ)12
2היורה ישלוף ביד החזקה ויירה שני כדורים לכל מטרה6
3לפני קבלת האות היורה יוציא את האקדח מהנרתיק ביד החזקה, ויעביר אותו  ליד החלשה. יחזיק  בזווית 45 מעלות, ועם מתן האות יירה שני כדורים לכל מטרה6

לתשומת לב – החל מה 01/01/2018  יסומן עיגול באזור ה"ראש" במטרה ורק בו הניקוד מקסימלי.  פגיעה סביבו תזכה בקנס של נקודה אחת.

פרק ב'

יורים מקו 10 יארד וקו 5

תרגיל כדורים
1היורה יטען ששה כדורים בדיוק למחסנית, ידרוך ויחזיר לנרתיק. יעמוד בקו 10 יארד כשגבו למטרות. עם מתן האות יסתובב, ישלוף רק בתום הסיבוב ויירה בכל מטרה שני כדורים. יחליף מחסנית ממצב "צינה נעולה" ויירה שני כדורים לכל מטרה.(הערה – ניתן להפיל את המחסנית לארץ)12
2התחלה בקו 10 יארד. היורה ישלוף ויירה תוך כדי הליכה לעבר המטרות שני כדורים לכל מטרה. יש להשלים את הירי עד לקו 5 יארד.6
3התחלה בקו 5 יארד. היורה ישלוף ויירה תוך כדי הליכה לאחור כשפניו למטרות שני כדורים לכל מטרה. יש להשלים את הירי עד לקו 10 יארד.6

פרק ג'

כולל החלפת מחסניות, ריבוי מטרות ותנועה בין עמדות. הירי מקו 20 יארד ו 15 יארד

תרגיל כדורים
1היורה יטען בדיוק 6 כדורים למחסנית. יעמוד מאחורי המחסה. ישלוף ויירה מאחד הצדדים (לפי בחירתו) שני כדורים לכל מטרה. לאחר מכן יחליף מחסנית ממצב "צינה נעולה".לאחר מכן ינוע לכיוון החביות בקו 15 יארד, יעמוד מאחורי אחת החביות לפי בחירתו, וירה מהצד הפנימי שני כדורים לכל מטרה, תוך הקפדה על כללי מחסה(הערה – אפשר להפיל את המחסנית לארץ ואין להחזיק אותה ביד בזמן ירי, חובה להשלים החלפת המחסנית לפני עזיבת המחסה)12
2היורה יעמוד מאחורי אחת החביות לפי בחירתו. ישלוף ויירה מהצד הפנימי שני כדורים לכל מטרה. לאחר מכן יחליף מחסנית ממצב "צינה נעולה". יעבור אל החבית השנייה ויירה מהצד הפנימי שני כדורים לכל מטרה.(הערה – אפשר להפיל את המחסנית לרצפה, חובה להשלים החלפת המחסנית לפני עזיבת המחסה)12

סרטון הדרכה (באנגלית)