באנו חושך לגרש

לכבוד חנוכה, חג האורים, איגור מספר לנו על התמודדות עם תנאי תאורה ירודים באירוע הגנה עצמית.

על פי נתונים שנאספו בארצות הברית, ברוב האירועים בהם נעשה שימוש  באקדח  להגנה עצמית היו בשעות החשיכה.  אמנם בישראל אירועי טרור בריכוזי אזרחים התרחשו גם באור יום, אך בכל זאת גם אצלנו  עולם הפשע תמיד העדיף חושך. ולכן, במאמר קצר זה אבקש לדבר על ציוד להתמודדות עם אתגרי הקליעה בתנאי תאורה ירודים.

אנו מכירים כמה סוגים של כוונות לאקדח

 

 • שחור על שחור – כוונות ברזל ללא תוספות כלשהן, לעתים עם סימון עזר באמצעות נקודות או פסים

  שחור על שחור

   לבנים.
 • סיב אופטי – כוונות האוספות אור יום ומרכזות אותו לנקודות (להב כוונת קידמית ולעתים גם באחורית).
 • טריטיום – כוונות הכוללות רכיב רדיואקטיבי של איזוטופ טריטיום. הכוונות זוהרות בחושך ומקרינות אור צבעוני למשך כשנים עשר שנים.
 • כוונת השלכה – RED DOT. בסוג כוונת זה לא אעסוק במאמר, מאחר שאין לי נסיון מספיק בנושא.  

כוונות ברזל רגילות, מסוג שחור על שחור אינן מסייעות לכיוון האקדח בתנאי תאורה ירודה. גם הסיב האופטי אינו מועיל מאחר שהוא זוהר רק באור מלא. רק כוונות הטריטיום

כוונת סיב אופטי

מספקות מענה סביר המאפשר מכוון בתנאים הללו. אמנם ישנם דגמים המשלבים בתוכם טריטיום עם סיב אופטי במטרה להנות מכל העולמות, אך הם אינם נפוצים בשוק.

מכיון שכך בכוונות הטריטיום אפשר להסתייע כאשר אנחנו נמצאים במקום חשוך יחסית, בו לא ניתן לכוון באמצעות הכוונות הרגילות, או במקרה שהמטרה כהה וקשה להבחין בינה לבין הכוונות הכהות שלנו.

אך מה ניתן לעשות במקרה בו איננו יכולים לראות את המטרה? או כשקיים חשד לחדירה, או שזיהינו אדם חשוד וכעת נעלם בתוך מבנה או סמטה חשוכה? במקרה זה נדרש לבצע סריקה והארה באמצעות מקור אור. לכוחות בטחון מגוון אמצעי תאורה, אנחנו נסתפק בפנס.

בשל כך נדבר עכשיו על השימוש בפנס.  

לפנינו שתי אפשרויות לבחירה. פנסי יד "רגילים" ופנסים יעודיים המוצמדים לאקדח. לדעתי, כאזרחים הנושאים אקדח להגנה עצמית, תמיד נעדיף שימוש בפנס יד על פני פנס המוצמד לאקדח.

ישנן מספר סיבות לכך :

ראשית, נזכיר כי אחד מכללי הבטיחות החשובים בכלי ירייה הוא שכלי הנשק יופנה תמיד לכיוון בטוח. ולכן בעת סריקה תמיד נעדיף לכוון לתוך החושך פנס ולא כלי נשק. הרי אין כל כוונה לאיים בנשק לכל עבר. אולי מדובר בבעל חיים, בילדים או נערים שמסתתרים להם בשיח, או סתם אזרח מפוחד שמסתתר ותפס מחסה בחושך.

בנוסף, בסיום האירוע ניתן להסתייע בפנס יד בעת הכוונת כוחות הביטחון, לסמן באמצעותו את הזירה ולהסתייע בו בעת הגשת עזרה ראשונה. וכמובן פנס יד הוא כלי שימושי בבית לא רק למקרים של הגנה עצמית. אם חזרתם הביתה ויש הפסקת חשמל בבניין, להאיר את הדרך עם TLR-1HL שמורכב על הגלוק שלכם לא נראה רעיון טוב כל כך.

פנס יד הוא הבחירה העדיפה, ואם אתם מעוניינים בפנס ייעודי כדאי להצטייד בנוסף בפנס יד קטן.

 נקודה נוספת שאנחנו צריכים להביא בחשבון היא שהשימוש בפנס ישפיע על תמונת הכוונת.  כוונת טריטיום זוהרת רק בחושך, דהיינו כמות האור המופקת על ידה כ׳׳כ קטנה ששימוש בפנס יכולה לגרום לטישטוש (סביבה יותר מוארת מכוונות עצמן). ולכן יתכן ותאלצו לבצע ירי תוך תמונת כוונות קלאסית – בלי להנות מהיתרון של הטריטיום. סיב אופטי במצב זה אכן מסוגל לאסוף פוטונים מתאורת פנס ולהאיר את נקודות המכוון שלו.

 כיצד נכון לאחוז בפנס יד ?

ישנן מספר שיטות לאחיזה ומכוון באמצעות פנס יד ואקדח. ביניהן שיטת ה-FBI , שיטת צ׳פמן, הצבעת צוואר, שיטתו של מסאד איוב ועוד. כלל אחד משותף לכולן – הפנס בזמן הסריקה ובזמן אירוע הגנה עצמית לא יופעל באופן רצוף.  אנחנו נדליק לפרק זמן קצר, כדי  לזהות ולסמן את המטרה ונכבה מייד עם לאחר סיום הירי. תזכרו שחושך הוא מסתור מצוין בשבילנו, ותארוה רצופה מסכנת אותנו. על מנת לסגל לעצמך אחת או כמה טכניקות שימוש בפנס יד יחד עם האקדח נדרש אימון ותרגול שכולל התנסות במגוון השיטות ובחירה אישית ומושכלת של אחת או שנים כמועדפות. הבחירה תגזר מסוג הפנס, סוג האקדח, יכולת מוטורית אישית ועוד.

איזה פנס יד לבחור?

אני מעדיף ללכת על הצד הבטוח ולהשתמש בכלי איכותי מבית טוב. בלי להמליץ על דגם מסוים אתן קווים כללים איזה תכונות לחפש במוצר:

 • פנס פשוט – לא לחפש פנס עם  הרבה מצבי תאורה, סטרובוסקופ ועוד.  
 • נעדיף שני מצבי תאורה – מקסימאלי של כמה מאות לומן ומינימאלי של בין 5 ל-15 לומן. מעבר בין 2 מצבי תאורה באמצעות הידוק ראש הפנס  ולא באמצעות לחצן.
 • לחצן יחיד בקצה האחורי מסוג הדלקה/כיבוי מיידי – Momentary On/Off Switch. כזה שעל מנת להשאיר אותו דולק נדרש לסובב ולהדק את   חלקו האחורי.
 • נקודת חיבור לחוט שיפצור  או שרוך אבטחה המקבע את הפנס לכף היד.
 • קליפס נשיאה המאפשר קיבוע של הפנס לכיס.

ישנם מוצרים במחיר לא מאד גבוה, אך איכותיים ממש, כמו למשל – Surefire G2x מתת דגם טקטיקל , Inforce TfX  שניהם יעלו לצרכן עד 300 ש׳׳ח כולל משלוח, מיסוי וזוג סוללות. וישנם גם אחרים.

 לסיכום –

השימוש בכלי ירייה בתנאי תאורה ירודים הינו אחד הכלים המתקדמים וחשובים שחובתו לכל נושא אקדח ללמוד ולהכיר. אנו נעדיף פנס יד קטן ואיכותי כתוספת לסט כלים הנלווים ליום יום לאקדח על פני פנס נשק יעודי.  כמו כן אין תחליף לאימונים והכשרה טובה.

Let light will be with you!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s