טור אורח – אימון מצבים – גניגר 29.7.2016

טור אורח מאת אלון

אנסה להעלות סיכום ורשמים אישיים שלי מהאימון, לפי המסורת של asherme עבור האימונים בדרום

היום בוצע במטווח גניגר אימון מצבים במסגרת מועדון IDPA, בהשתתפות החברים הצפוניים והמארגנים.

שלבי האימון:

חלק ראשון – מתארים עם מטרות אויב\עמית:
תרגיל 1 – זירה מורכבת מ-3 שלבים עם מטרות אויב\עמית סמוכות (דוקרים ונדקרים… רלבנטי מדי לצערינו). הירי בשלב הראשון נעשה עם יד חזקה בלבד (נשיאת טלפון ותיק בידיים כאשר מותר להשליך רק את הטלפון… ביי ביי אייפון ). הדגש היה על תרחיש בו האויב והעמית סמוכים אחד לשני, ודרש תכנון הירי (בנוסף לדרישות הרגילות של דיוק ומהירות).
הדגש הגדול על המיקום בא לידי ביטוי בצורך לנוע (או לא לנוע…) בין העסקת מטרה אחת למשניה ובהחלטה האם לירות לראש או למרכז מסה. זאת מכיוון שהמטרות הוגדרו "רכות" – כדור אשר פגע במטרה ולאחר מכן פגע במטרה שמאחוריה, בין אם היא אויב או עמית – הפגיעה הנוספת נספרה גם כן… (לטוב אבל בעיקר לרע, כפי שנוכחנו לדעת)
לאחר השלב הראשון תנועה למחסה (תוך הנחת התיק), פתיחת פינה וטיפול בעוד מטרת אויב (עם מטרת עמית סמוכה), התקדמות לאורך מחסה ופתיחת הפינה האחרונה (2 מטרות אויב עם 2 מטרות עמית).
מעבר לדגשים הנ"ל היה דגש על נושא Tactical Priority (לפי חוקת IDPA) – קרי, בפתיחת הפינה, סדר העסקת המטרות הינו לפי סדר ההחשפות שלנו אליהן (אסור להחשף למטרה הבאה לפני שהעסקת את המטרה הקודמת שנגלתה לך בפתיחת הפינה וחוזר חלילה).

תרגיל 2 – מתחיל בישיבה, מטרה רחוקה (15 מ' – מטרת ברזל על קפיץ – שכחתי את המונח המקצועי… 😳 ) גלויה אליך ועוד 4 מטרות רגילות גלויות במרחק קרוב יותר (כולן על אותו הקו). רק לאחר פגיעה במטרת הברזל ניתן להתחיל להעסיק את המטרות הקרובות. לאחר העסקת כל המטרות הגלויות יש לקום מהכיסא ולנוע למחסה, פתיחת פינה והעסקת 2 מטרות אויב עם מטרות עמית סמוכות כמו במתאר הקודם.
כאן כבר תרגלנו גם Tactical Sequence וגם Tactical Priority – מטרת הברזל הוגדרה לנו בתרגיל המטרה המאיימת ביותר ועל כן לפי Tactical Priority היה עלינו להעסיקה ראשונה. לאחר מכן, ארבעת המטרות הסמוכות היו באותה דרגת סיכון, ועל כן יש לירות עליהן ב-Tactical Sequence – כדור אחד בכל מטרה ולאחר מכן השלמה של כדור שני בכל מטרה.

חלק שני – ירי למרחק על דיסקות מתכת
תרגיל 1 – 10 דיסקות במרחק 20 מ' מסודרות בשורה, יש לפגוע בכולן בזמן הקצר ביותר (תחת מגבלת התחמושת לפי IDPA) ללא שיפור מיקום.

תרגיל 2 – 7 מטרות מתכת מסודרות בטור (הראשונה היא מטרה על קפיץ והאחרונה דיסקה על מוט, כל השאר דיסקות נמוכות). 4 דיסקות אדומות (אויב) ו-3 דיסקות שחורות (עמית). יש לפגוע בכל דיסקות האויב ולהמנע (ככל הניתן….) מפגיעה בדיסקות העמית, בזמן הקצר ביותר, אסור לזוז (לא לצדדים ולא קדימה).

ולסיכום החוויה האישית שלי:
בתור יורה מתחיל וללא ניסיון קודם באקדח (כלומר, מלפני הוצאת הרישיון…), אני מרגיש כי למדתי והפקתי המון. ניתן היה לראות כי גם ליורים הוותיקים היה עניין ואתגר בתרגילים, במיוחד יישום חלק מכללי ה-IDPA (לדוגמא: לא להשליך מחסניות עם תחמושת בזמן החלפת מחסנית….).
אני רוצה להודות לכל המארגנים וה-SO – אריה, סטס ואלדר – לאורך כל האימון הם נתנו משוב ליורים לאחר ביצוע התרגיל, הסבירו כאשר היו בעיות שחזרו על עצמן, וגם בנושאי בטיחות – הקפידו ללא סייג, אבל כאשר נעשתה עבירה הם הסבירו מיד מה העבירה וכיצד להמנע ממנה ולדעתי תרמו בכך לשיפור הבטיחות (אלדר – תודה שגמלת אותי מההרגל המטופש והמיותר שלי!). בכל פעם שנעשתה איזו עבירה מנהלתית (PE), הדבר הוסבר ליורה וגם לשאר המשתתפים, כדי לנסות לסייע לבאים בתור להמנע ממנה… בסופו של יום IDPA זו מסגרת עם חוקים שיש לציית להם!

אשתף בדוגמא אישית אחת למשוב חשוב שקיבלתי: במהלך תרגיל 2 הגעתי לגמר באמצע חלקו האחרון ונאלצתי לחזור מאחורי המחסה להחליף מחסנית – לאחר התרגיל אלדר יעץ לי להבא לנצל את התנועה לצורך ביצוע החלפת מחסנית טקטית, במיוחד כאשר אני יודע שכבר יריתי מספר כדורים מהמחסנית הנוכחית (ושבתור יורה BUG יש לי מעט כדורים בכל מחסנית….) – זה ההבדל בין מחשבה ותכנון לבין פעולה אוטומטית ללא הפעלת העצם על הכתפיים (המכונה לעיתים "ראש"  )

אני באופן אישי הרגשתי אווירה חמה ומקבלת מצד היורים הוותיקים, המדריכים ובעצם מכולם. בנוסף, העצות\הערות שקיבלתי במהלך האימון עצמו היו מצוינות, ברור שזה לא אימון אישי עם מדריך צמוד ואי אפשר לצפות ליחס חניכה אישי ולמשוב של 5 דקות אחרי כל תרגיל. אבל ללא ספק הפקתי יותר בכמה סדרי גודל מירי סטטי של אותה כמות תחמושת במטווח עם מדריך ירי שכלל העניין שלו מתחיל ונגמר בבטיחות…

תודות ענקיות לאריה, סטס ואלדר על הארגון והניהול ביד רמה – אני שמח שהצפון הוא לא כזה רחוק 🙂
וכמובן תודה ענקית לברוך על האירוח והמנהלות המדהימות.
עד הפעם הבאה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s