מדיניות האגף לרישוי כלי ירייה במשרד לבט"פ

ראש האגף לרישוי כלי ירייה, מר הרצל קבלו התארח בכנס העמותה לקידום תרבות הנשק בישראל שנערך בקיסריה ביום ששי האחרון 25/08/2017. לנוכח העניין הרב נסקור כאן את עיקרי דבריו כפי שהתפרסמו בסרטון הוידאו שצילם חבר העמותה מר סשה סטויקוביץ.

מר קבלו ייחד את פתיחת דבריו למחויבות האגף לשיפור השירות לכלל האזרחים הפונים אל האגף, ולגורמים בענף – סוחרים יצרנים ואחרים. הוא סקר את השיפורים שנערכו בשנתיים האחרונות והציג דרכים חדשות להמשך שיפורים.

לאחר מכן דיבר על הצורך בחקיקה חדשה לנושא כלי ירייה, וציין כי כעת החוק בשלבי הכנה, והוא יפורסם כהצעת חוק עם השלמת העבודה. בנוסף אמר כי יש כמה שינויים שבכוונתם להכניס. הראשון הוא הארכת תוקף הרישיון לשש שנים. השני, קביעת חובת הכשרה שנתית בהיקף נרחב יותר מזה הקיים היום בעת חידוש רישיון. כמו כן ציין שבדעתם להציע קנסות מנהליים, שיוכלו לשמש ככלי אכיפתי ללא צורך בביטול מיידי של הרישיון.

החלק העיקרי של ההרצאה עסק בסוגיית מדיניות רישוי הנשק לאזרחים.  מר קבלו  ציין כי בשנים האחרונות עלה מספר הרשיונות מ 120,000 ל 150,000 ובכוונת האגף להרחיב עוד. הוא סקר את הצעות האגף שטרם אושרו סופית.

בין השינויים המתוכננים

 • הרחבת תבחין "יחידות מיוחדות" לבעלי הכשרת לוט"ר, רובאי 08 ואולי גם רובאי 07
 • שינוי במצב הנוכחי בתבחינים של "שירות מילואים פעיל" ורישיון לקצינים ונגדים כך שעם השחרור לא יתבטל התבחין.
 • יתווסף תבחין לעובדי מד"א ומתנדבי זק"א ואיחוד הצלה. לגבי מתנדבי משא"ז אמר כי יש כוונה להחזיר אותו, אך בהיקף מצומצם משמעותית לעומת מה שהיה בעבר.

עם זאת הדגיש כי על אף שמדיניות השר אינה מצמצמת אלא מרחיבה, אין כל שינוי בתפיסה לפיה קבלת רישיון לנשק אינה זכות מוקנית לאזרח, אלא תלויה בעמידתו בתבחינים. מר קבלו הסביר כי הרישיון "מכוח הוראת מעבר" אינו תבחין, אלא שלב ביניים בו יוסדרו התבחינים ויורחבו. על אף שאין כוונה בשלב המיידי לבטל רשיונות, בסוף התהליך מי שאינו עומד באף תבחין, רישיונו ישלל, והעובדה שנמצא כשיר בעבר לאורך זמן לא תהיה כשלעצמה סיבה למתן רישיון לנשק.

 

 

 

2 מחשבות על “מדיניות האגף לרישוי כלי ירייה במשרד לבט"פ

 1. רונן הגיב:

  חחח מצחיק מאוד הרצון שלו לרצות להגדיל את הזכאים. כאשר בגנטיקה שלו הוא פועל בדיוק הפוך. ונלחם לצמצם ככל יכולתו את מספר דורשי הרישיון לנשק.
  תבחינים מטופשים שאינם קשורים לצורך בנשיאת נשק. מדוע רס"ר מטבח בקריה זכאי לרישיון נשק בגלל הדרגה. עובדי מד"א זק"א כיבוי אש וכדו זכאים לרישיון נשק מה זה קשור למקצועם.
  רובאי 7 + 8 שזו הכשרה של שדאות ניווטים ולוחמה קרבית.זכאים לרישיון נשק אבל רובאי 5 או 4 לא זכאים מה הקשר לנשק אזרחי אקדח לנשיאה להגנה עצמית. נהג או טכנאי שנכנס לסירוגין לשטחים אינו זכאי לרישיון נשק כי אינו עובד בקביעות בישוב זכאי בשטחים. כל הצביעות הזו של מתן רישיונות נשק לפי קריטריונים מוזרים. נועדו אך ורק להפחית את הרישיונות במסווה של רצון לתת רישיונות לנשק. אין מניעה שבעל רישיון נשק יצטרך לעבור פיקוח ואישורים.
  אבל הקשיים שמערימים מפרנסים עורכי דין ופקידים שמתעסקים בערעורים המרובים.
  תבחינים רישיון לנשק צריכים להיות הגיוניים וקשורים באופן ישיר לצורך. ולא בקביעת תבחינים מוזרים שאין בינם לבין רישיון הנשק כלום. אפילו בטורקיה ניתן רישיון לנשק בפיקוח לאזרחים בהתאם לצורך הישיר. לפי התבחינים הקיימים אפשר לצמצם עוד ולייצר תבחין שרק בעלי ביצה אחת או עין אחת זכאים לרישיון נשק.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s