מדיניות האגף לרישוי כלי ירייה במשרד לבט"פ

ראש האגף לרישוי כלי ירייה, מר הרצל קבלו התארח בכנס העמותה לקידום תרבות הנשק בישראל שנערך בקיסריה ביום ששי האחרון 25/08/2017. לנוכח העניין הרב נסקור כאן את עיקרי דבריו כפי שהתפרסמו בסרטון הוידאו שצילם חבר העמותה מר סשה סטויקוביץ.

מר קבלו ייחד את פתיחת דבריו למחויבות האגף לשיפור השירות לכלל האזרחים הפונים אל האגף, ולגורמים בענף – סוחרים יצרנים ואחרים. הוא סקר את השיפורים שנערכו בשנתיים האחרונות והציג דרכים חדשות להמשך שיפורים.

לאחר מכן דיבר על הצורך בחקיקה חדשה לנושא כלי ירייה, וציין כי כעת החוק בשלבי הכנה, והוא יפורסם כהצעת חוק עם השלמת העבודה. בנוסף אמר כי יש כמה שינויים שבכוונתם להכניס. הראשון הוא הארכת תוקף הרישיון לשש שנים. השני, קביעת חובת הכשרה שנתית בהיקף נרחב יותר מזה הקיים היום בעת חידוש רישיון. כמו כן ציין שבדעתם להציע קנסות מנהליים, שיוכלו לשמש ככלי אכיפתי ללא צורך בביטול מיידי של הרישיון.

החלק העיקרי של ההרצאה עסק בסוגיית מדיניות רישוי הנשק לאזרחים.  מר קבלו  ציין כי בשנים האחרונות עלה מספר הרשיונות מ 120,000 ל 150,000 ובכוונת האגף להרחיב עוד. הוא סקר את הצעות האגף שטרם אושרו סופית.

בין השינויים המתוכננים

  • הרחבת תבחין "יחידות מיוחדות" לבעלי הכשרת לוט"ר, רובאי 08 ואולי גם רובאי 07
  • שינוי במצב הנוכחי בתבחינים של "שירות מילואים פעיל" ורישיון לקצינים ונגדים כך שעם השחרור לא יתבטל התבחין.
  • יתווסף תבחין לעובדי מד"א ומתנדבי זק"א ואיחוד הצלה. לגבי מתנדבי משא"ז אמר כי יש כוונה להחזיר אותו, אך בהיקף מצומצם משמעותית לעומת מה שהיה בעבר.

עם זאת הדגיש כי על אף שמדיניות השר אינה מצמצמת אלא מרחיבה, אין כל שינוי בתפיסה לפיה קבלת רישיון לנשק אינה זכות מוקנית לאזרח, אלא תלויה בעמידתו בתבחינים. מר קבלו הסביר כי הרישיון "מכוח הוראת מעבר" אינו תבחין, אלא שלב ביניים בו יוסדרו התבחינים ויורחבו. על אף שאין כוונה בשלב המיידי לבטל רשיונות, בסוף התהליך מי שאינו עומד באף תבחין, רישיונו ישלל, והעובדה שנמצא כשיר בעבר לאורך זמן לא תהיה כשלעצמה סיבה למתן רישיון לנשק.

 

 

 

מחשבה אחת על “מדיניות האגף לרישוי כלי ירייה במשרד לבט"פ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s